ULUSLARARASI TÜKETİCİ ZİRVELERİ

Türkiyenin en uzun soluklu organizasyonlarından olan Uluslararası Tüketici Zirvesi 1988 yılında dönemin Maliye Bakanı Adnan Kahveci’nin enformasyon desteği ile başlayan tüketici hareketi her yıl iş dünyasının tüketiciye karşı sorumluluklarını ve tüketici beklentilerinin gündemine dair konularla Tüketici Hakları Günün’de aralıksız olarak gerçekleşiyor.

32.Uluslararası Tüketici Zirvesinde bu yıl tüketicinin yerelden globale doğru giden tüketim eğilimleri, marka yönetimi, global marka olma yolunda sosyal medya ve yeni trend tüketici konuları ele alınacaktır.

32.Uluslararası Tüketici Zirvesi’nde tüketici kültürünün yaygınlaştırılması ve kalitenin yükseltilmesi için çalışma yapan markalar, yaşanmış başarı öykülerini paylaşacak Uluslar ve uluslararası işletme temsilcilerinin, birbirleriyle tanışma, kaynaşma, imkanının oluşacağı bu zirve yeni iş birlikteliklerine de vesile olacaktır.

32. Uluslararası Tüketici Zirvesi finalinde katılımcı kuruluşlara, iş, sanat ve siyaset dünyasının önde gelen temsilcileriyle beraber basın mensuplarının bulunacağı törende  Katılım Sertifikası ile birlikte 2019 Lob’in Turkey Special Quality Awards takdim edilecektir.

KATILIMCI KURUMA SUNULACAK HİZMETLER

  • 32.Uluslararası Tüketici Zirvesi Konferansına katılma hakkı
  • 10 Dakika Sunum hakkı
  • 32.Uluslararası Tüketici Zirvesi’nin gerçekleşeceği salonda info stant alanı tahsisi
  • Katılımcı kuruma ait tanıtım metaryelleri, kırlangıç bayraklar, flamalar vb. gibi lansman metaryellerini dağıtım hakkı
  • Salonda katılımcı kurumun logosunun sahne arka fonunda yer alması
  • Katılımcı kuruma 32.Uluslararası Tüketici Zirvesi Katılım Sertifikasının takdim edilmesi

 

Fahri Ustaoğlu

LOB’İN TURKEY YÖNETİM KURULU BAŞKANI

0532 2106 843 01

fahri@lobin.org